Poznaj w jaki sposób możemy przewidzieć pogodę sprawdzając barometr! Twórz własne prognozy pogody!
Jak odczytywać barometr?
Na wielu jachtach można spotkać ozdobne, mosiężne barometry. Wielu żeglarzy nosi również zegarki z funkcją pomiaru ciśnienia. Jednak czy do końca wiemy, w jaki sposób odczytywać to, co nam wskazuje urządzenie?
Przede wszystkim skupmy się na tym, by obserwować zmiany ciśnienia.
Sama wartość niewiele nam powie, jeżeli nie wiemy jakie panowało wcześniej ciśnienie. A dalej? Dalej zapraszam do przeczytania kilku zasad opisanych w 1878 przez Juliusza Verne’a w książce „Piętnastoletni Kapitan”.
- Jeżeli po długiej pogodzie barometr zaczyna nagle i ciągle opadać, niezawodnie będzie deszcz; jeżeli pogoda długo trwała, merkuryusz może przez parę dni opadać w rurce barometrycznej, zanim nastąpi zmiana atmosfery. W takich razach im dłuższy czas upłynął między opadnięciem merkuryusza a rozpoczęciem się deszczu, tem dłużej będzie trwała pora dżdżysta.
- Jeżeli przeciwnie po długim deszczu, barometr zaczyna podnosić się zwolna i regularnie – nastąpi niezawodnie pogoda i dłużej trwać będzie, im dłuższy czas upłynął między jej nadejściem a zaczęciem podnoszenia się barometru.
• Jeżeli w dwóch powyższych wypadkach zmiana pogody następuje bezpośrednio po ruchach słupa barometrycznego, zmiana ta potrwa bardzo krótko. - Jeżeli barometr podnosi się powoli, ale bezustannie przez dwa, trzy lub więcej dni – zapowiada to pogodę, chociażby nawet przez wszystkie te dni deszcz padał, i na odwrót. Lecz, jeżeli barometr podnosi się przez dwa lub więcej dni w czasie deszczu, a gdy pogoda zajaśnieje, zaczyna opadać – pogoda potrwa bardzo krótko, i na odwrót,
- Na wiosnę i w jesieni nagłe opadanie barometru przepowiada wiatr; w lecie, jeżeli jest bardzo gorąco – zwiastuje burzę. W zimie, jeżeli mróz trwał dość długo, nagłe obniżenie się słupa barometrycznego, przepowiada zmianę wiatru, wraz z odwilżą i deszczem; podniesienie zaś po dość długim mrozie jest zapowiedzią śniegu.
- Przy końcu jesieni, jeżeli po dość długo trwającym deszczu i wietrze barometr się podnosi, zapowiada to, iż wiatr przeniesie się na północ i nastąpi mróz.
Dla wyjaśnienia merkuriusz - dawna nazwa rtęci.
Skoro znamy już zasady, weźmy kartkę, długopis i rozpoczynamy obserwację. Na osi x wypisujemy daty i godziny. Na osi y wypiszmy wartość w hektopaskalach. Gdy połączymy kropki wyjdzie nam wykres zmiany ciśnienia. Pamiętajcie, żeby pomiary zapisywać dość regularnie najlepiej 4 razy na dobę. Powodzenia!
A może znacie jeszcze jakieś zasady opisujące odczytywanie barometru?