fbpx
Spakowane bagaże na obóz żeglarski

Co spakować na obóz żeglarski

Pakowanie się na rejs wbrew pozorom, nawet za dwudziestym razem nie jest to takie proste. Dla tego na koniec przygotowaliśmy małą ściągę, która może być przydatna. Planując spakowanie się na rejs, warto przemyśleć następujące aspekty:

 

⚓Pora Roku

To nasz główny wyznacznik ile ciepłych ubrań warto zabrać. Zawsze należy zabrać ze sobą dwa komplety ubrań: ciepły oraz zimny. Żeglując „Po sezonie” zadbajmy nie tylko o grubość warstw, ale również o ich szczelność, ponieważ to wiatr nas najbardziej wychładza. Obowiązkowo czapka, szalik, rękawiczki. Przydadzą się również okulary przeciwsłoneczne.

⚓Typ jachtu

Jeżeli na rejs płyniemy omegą, spakujmy się w szczelny worek. Jeżeli takiego nie posiadamy wszystkie rzeczy w torbie lub plecaku pakujmy do siatek foliowych. To zabezpieczy nasze ubrania nie tylko przed deszczem, ale i przed wilgocią. Płynąc większym jachtem np. Antila 27 nie musimy się przejmować, że plecak nam zmoknie. Mamy również odrobinę więcej miejsca na przechowywanie bagażu. Pamiętajcie jednak, że plastikowe walizki oraz plecaki, których stelaża nie można zwinąć, raczej pozostaną w porcie. Starajmy się spakować do plecaka albo torby, którą później można dopasować do często abstrakcyjnych kształtów przydzielonej nam bakisty.

⚓Akwen

po którym będziemy pływać. Czy będzie to rzeka, jezioro, morze? Od tego zależy, ile czasu będziemy spędzać na wodzie. Czy na noc zawiniemy do portu, czy dopiero za kilka dni? Jeżeli planujemy uprawiać rekreację w szuwarach, nie zawsze będzie możliwość zejść suchą stopą na ląd. Nie zawsze wchodzenie bosą stopą do wody okaże się dobrym pomysłem. Warto również zadbać o narzędzia do rozpalenia ogniska (np. toporek do porąbania suchych grubszych gałęzi) Warto w tym miejscu poruszyć jeszcze jedną rzecz. Nie zawsze uda nam się dopłynąć na czas. Czasem pogoda zatrzyma nas w trzcinach. Warto na taką okazję mieć ze sobą rezerwę jedzenia oraz wody.

⚓Załoga

z którą będziemy spędzać czas. Często przed rejsem mamy możliwość zapoznać się z załogą przez portale społecznościowe lub na spotkaniu organizacyjnym. Umówmy się na grupie Facebook kto, jaką grę planszową weźmie, tak by się nie dublowały. Można również wstępnie zaplanować miejsca do zwiedzenia czy menu w trakcie rejsu. Jest pewną racją, że żeglarstwo jest sportem, którym się zajmują ciekawe osoby. Dla tego często załoga z jachtu okazuje się przyjaźnią na całe życie. Wielką rolę tutaj pełni również kapitan. Jeżeli przypadło wam pełnić tę zaszczytną funkcję. Pamiętajcie, by prócz spraw związanych z bezpieczeństwem zapewnić załodze trochę atrakcji oraz zadbać o odpowiednią integrację.

Mniej więcej wiemy, w co się spakować i w jaki sposób. Jednak co zabrać ze sobą dokładnie?

Poniżej zamieszczamy krótką listę. Możecie ją pobrać oraz wydrukować. Dobrą radą jest zrobienie dwóch kopii. Jedna z nich posłuży do pakowania się na wyjazd a druga do sprawdzenia, czy wszystko spakowaliście przed powrotem do domu